خرید معدن

 

خرید معدن در ایران از جمله کسب و کارهای محبوب و نسبتا پرطرفدار می باشد که از سود بالایی برخوردار است. کشور ایران، سرشار از معادن مختلف و مواد معدنی با ارزش اقتصادی بالا می باشد. این کشور جزو ۱۵ کشور بزرگ غنی جهان به لحاظ مواد معدنی بوده و دارای بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی و نیز ۳۷ میلیارد تن ذخایر معدنی اثبات شده می باشد.
از این رو برنامه ریزی برای خرید معدن با هدف گذاری کسب درآمد و افزایش سرمایه از جمله ایده های سرمایه گذاران در این بخش می باشد. می دانیم این کشور به دلیل برخورداری از پوسته ای ناهمگن و تاثیرات رویدادهای مختلف زمین شناسی در طی فرایند شکل گیری آن، از حیث برخورداری از معادن و مواد معدنی، سرآمد و شناخته شده می باشد. خوشبختانه کشور ما دارای تمامی مواد معدنی موجود در جهان بوده و معادن موجود در آن در حال توسعه می باشند. در این مقاله، به بررسی مراحل، شرایط و نکات قابل توجه در این حوزه، خواهیم پرداخت.

 

 

معادن و مواد معدنی موجود در ایران با ارزش اقتصادی بالا

 

جهت آشنایی با مراحل و نکات خرید معدن، بهتر است ابتدا با ذخایر و معادن موجود در کشور با ارزش اقتصادی بالا آشنا شوید تا بهتر بتوانید در زمینه خرید معدن تصمیم گیری نمایید. همان طور که قبلا نیز به آن اشاره شد کشورمان ایران سرشار از منابع طبیعی و معدنی با ارزش اقتصادی بالا می باشد و همین نکته باعث توجه بسیاری از افراد به این زمینه شده است.
به طور کلی مواد با ارزش بالای اقتصادی که از استخراج کانسار ها، از معادن به دست می‌آیند، شامل فلزات ارزشمند، فلزات پایه، اورانیوم، زغال سنگ، نمک، آهک، فیروزه، فسفات، فلدسپات، کائولن، الماس، کرومیت و نیز موادی که در زیر زمین انباشته شده اند می باشند. کشور ایران مطابق استانداردهای جهانی، حدودا ۱۲ معدن در کلاس جهانی در اختیار دارد. امروزه ۶۸ نوع ماده معدنی از معادن موجود در کشور مورد کشف قرار گرفته است که از این تعداد فقط ۲۰ ماده معدنی در مرحله فرآوری قرار دارند. فرآورده‌های معدنی در کشور حدودا، ۶/۰ درصد از میزان تولید ناخالص داخلی در کشور را تشکیل داده اند.

آمارها در حوزه خرید معدن در کشور حاکی از آن است که امروزه حدودا نزدیک به ۵۸۰۰ معدن فعال و همچنین بیش از یکصد هزار نیروی کار در عرصه معدن وجود دارد. با این وجود، متاسفانه علیرغم پتانسیل بالا و ظرفیت های بی نظیر اقتصادی در حوزه معدن در کشور، تاکنون از این نعمت خدادادی بهره برداری های لازم صورت نگرفته است. ذخایر معدنی کشورمان در حدود ۳ درصد از کل ذخایر معدنی جهان را تشکیل می دهد که مجموعا ارزش این ذخایر، در حدود هفتصد و هفتاد میلیارد دلار برآورد شده است. در حال حاضر میزان ذخایر شناسایی شده و اثبات شده کشور، حدودا ۶۰ میلیارد تن برآورد شده است.
باید دانست اولین قدم در راستای خرید و فروش معدن، شناسایی معادن مختلف و توانایی تفکیک و مقایسه آن ها با یکدیگر می باشد. به طور کلی معادن بر اساس نحوه استخراج مواد معدنی، در دسترس بودن کانسار و … به دو دسته روباز و زیرزمینی تقسیم بندی می شوند. البته تقسیم بندی های دیگری نیز وجود دارد که بر اساس نوع ماده معدنی، شکل کانسار و … متفاوت می باشند. عملیات معدنکاری در کشورهای مختلف متناسب با تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز آن کشور گسترش یافته و پیشرفت می کند و بر همین اساس هم با کشورهای دیگر قابل مقایسه است.

 

از جمله مهم ترین و با ارزش ترین معادن بزرگ ایران می توان به معادن زیر اشاره کرد

 • معدن طلای زرشوران
 • معدن مس سرچشمه
 • معدن مس سونگون
 • معدن مس میدوک
 • معدن سنگ آهن چغارت
 • معدن سنگ آهن چادرملو
 

مراحل فعالیت در حوزه خرید معدن

 

کشف معدن

نخستین اقدام در زمینه فعالیت های معدنی، کشف معدن می باشد. شرکت های زیادی در عرصه بازار خرید و فروش معدن و نیز موارد مرتبط با آن فعال هستند که می توان در این راستا از آن ها کمک گرفت. باید دانست کشف یک معدن و به ثبت رساندن معدن از جمله سخت ترین و دشوارترین مراحل در کسب درآمد از معدن می باشد. این شرکت ها با همکاری در این زمینه و انجام اقدامات و مراحل لازم، در کوتاه ترین زمان ممکن این فرایند را به سهولت طی می کنند. این شرکت ها همچنین، پس از اکتشاف و به ثبت رساندن معدن به شخص این امکان را می دهند که مراحلی را که می بایست در مدت زمان ۳ الی ۴ سال طی شود، در زمان بسیار کمتری به سرانجام برساند.
باید دقت داشت، جهت خرید معدن باید سرمایه قابل ملاحظه ای را وارد این بازار نمود تا بالاترین بهره وری و راندمان حاصل شود. شرکت های مذکور، همچنین به جهت تسریع امر سرمایه گذاری و مشاوره، به سرمایه گذاران اطلاعات لازم را منتقل می کنند. لازم به ذکر است در صورت عدم بهره گیری از دانش و تکنولوژی کافی در اکتشاف و نهایتا شروع فرایند معدنکاری و فرآوری مواد معدنی، تعدادی از صنایع تحت تاثیر قرار گرفته و دچار رکود اقتصادی می شوند؛ به این دلیل که معادن در برآورده ساختن نیازهایی از جمله مواد اولیه بسیاری از صنایع و همچنین ایجاد اشتغال مولد و نیز افزایش تولید ناخالص و در نتیجه آن، افزایش درآمد سرانه کشور و ایجاد اشتغال نقش به سزایی دارند.

 

ارزش گذاری و تعیین قیمت جهت خرید و فروش معدن مورد نظر

امروزه قیمت گذاری معادن کشور جهت خرید معدن به دو صورت کارشناسی شده و غیرکارشناسی و صرفا بر اساس توافق طرفین و مقایسه قیمت معدن مذکور با معادن با شرایط مشابه صورت می گیرد.
این عوامل، ملاک اصلی در فرایند خرید معدن و یا فروش آن هستند. از جمله مهم ترین معیارهای مرتبط با تعیین ارزش یک معدن، می‌توان به پروانه بهره برداری معدن مورد نظر اشاره نمود. به طور کلی، می توان گفت عوامل متعددی در فرایند قیمت گذاری یک معدن تاثیرگذار هستند که هر کدام از آن ها از درجه اهمیت خاصی برخوردارند. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در تعیین ارزش یک معدن، مرحله فعالیت آن معدن می باشد، به طوری که هرچه معدن مورد نظر به مرحله بهره برداری نزدیک تر باشد و فاصله بیشتری از مرحله اکتشاف داشته باشد، از ارزش بیشتری برخوردار بوده و به تبع دارای قیمت بالاتری است.

مسلما یکی از مهم ترین معیارها جهت ارزش گذاری و خرید معدن نوع ماده استخراج شده از معدن می باشد. عیار ماده معدنی استخراج شده و همچنین خلوص ماده از عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری یک معدن می باشد. فروشندگان، خریداران و کارشناسان معدن در فرایند قیمت گذاری یک معدن، علاوه بر نکاتی که به آن اشاره شد، معیارهایی از جمله مکان جغرافیایی که معدن در آن واقع شده و همچنین امکانات رفاهی موجود در معدن و … را مد نظر قرار می دهند. در ادامه به نکات بیشتر در زمینه ارزش گذاری یک معدن اشاره خواهیم نمود:

 • نوع کارخانجاتی که از ماده معدنی استخراج شده به عنوان ماده اولیه بهره می برند.
 • نحوه پاکسازی و جداسازی مناطق بهره برداری شده از سایر مناطق
 • برخوردار بودن معدن از امکاناتی مانند برق، آب، تلفن و…
 • تعداد پرسنل و کارکنان معدن و همچنین مجرب بودن آن ها
 • امکاناتی مانند محل استقرار مدیریت، پرسنل
 • زیر ساخت های معدن مورد نظر مانند مسیرهای دسترسی به آن و جاده منتهی به معدن
 • وضعیت و نزدیکی معدن به کارخانجات فرآوری کننده محصول معدنی
 • تجهیزات موجود در معدن

مراحل خرید معدن

به طور کلی روند خرید معدن در کشور شامل مراحل زیر می باشد

 • به عمل آوردن بازدید از معدن و بررسی تمامی نکات ذکر شده
 • بحث، بررسی و توافقات لازم بر روی قیمت جهت خرید معدن و انتقال به غیر
 • ارتباط گرفتن با نظام مهندسی به منظور کارشناسی در مورد قیمت تمام شده معدن
 • بررسی مدارک لازم جهت واگذاری و فروش معدن
 • عقد قرارداد صلح نامه و مراجعه به دفترخانه مشخص شده از سمت وزارت صمت
 • امضا کردن صلح نامه توسط طرفین، محضری کردن صلح نامه و انتقال وجه معین شده

راه های خرید معدن، فروش و شراکت در کشور

 • استفاده از سایت ها و شرکت های معتبر خرید و فروش معدن
امروزه به راحتی می توان با مراجعه به قسمت نیازمندی ها و آگهی های معدنی در این سایت ها نسبت به ثبت و انتشار آگهی های فروش معدن، خرید معدن، شراکت و … اقدام نمود. همچنین با بررسی آگهی های ثبت شده و مقایسه آن ها اقدام به انتخاب معدن مورد نظر و خرید آن نمود.
 

مشارکت در خرید معدن

 

شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشورمان ایران سبب گردیده این کشور، از وجود معادن متعدد و بی نظیری برخوردار باشد و در رونق اقتصادی این کشور تاثیر چشمگیر و فراوانی داشته باشد. این مساله باعث توجه افراد به خرید معدن، فروش آن، شراکت و دیگر فعالیت ها در این زمینه شده است. از آنجا که داشتن تخصیص سرمایه کافی و همچنین تخصص افراد در این زمینه، موضوع بسیار حائز اهمیتی است، مشارکت در امور معدنی می تواند در این زمینه، مثبت و سازنده واقع شود. لازم به توضیح است، قرارداد مشارکت معدن نیز نوعی قرارداد شراکت کاری است که در برخی کشورها امکان پذیر بوده و با وجود این که چندان در بین مردم متداول و رایج نیست اما از سود و درآمد زیادی برخوردار می باشد و اهمیت فوق العاده ای در چرخه اقتصادی کشورها خواهد داشت.

مهم ترین نکات جهت خرید و فروش معدن

 

خرید معدن و بهره برداری اصولی از معادن، از جمله سرمایه گذاری های ارزشمند در حوزه صنعت و معدن محسوب می شود. همانطور که در ابتدا ذکر گردید، کشور ایران سرشار از ذخایر عظیم معدنی است. این حجم از ظرفیت و گنجایش در زمینه معدن و مواد معدنی، بی شک موجب شکوفایی و رونق اقتصادی و در نتیجه تولید ثروت و بالا رفتن سرانه درآمد کشور خواهد شد. با توجه به سند چشم انداز ۱۴۰۴ و همچنین تولید هفتصد میلیون تن مواد معدنی در کشور، باعث توجه بخش معدن و گرایش سرمایه‌گذاران و فعالان به این حوزه از صنعت، خواهد شد. افزایش فعالیت در حوزه معدن، به عنوان یک صنعت غیر نفتی خودکفا، باعث رشد اقتصادی بالایی در کشور خواهد داشت.
آنچه سرمایه گذاران را بیش از پیش نسبت به خرید معدن و فعالیت های معدنی تشویق و ترغیب می نماید، این است که کشور ما ایران، در حال حاضر یک کشور در حال توسعه می باشد. لازم به ذکر است، تاکنون فقط یک درصد از ذخایر و مواد معدنی در کشور مورد بهره برداری و استخراج قرار گرفته است. این در حالی است که این آمار در رده جهانی، حدود ۵ درصد از کل ذخایر را شامل می شود. پیشرفت و توسعه معادن به عنوان یک صنعت مستقل، در کشور می‌تواند چند برابر درآمد حاصل از ذخایر نفتی، مزایای اقتصادی برای کشور به ارمغان آورد. بنابراین فعالان در حوزه صنایع و معادن همواره با سرمایه‌گذاری در این زمینه و حضور پویا و فعال در مزایده ها و مناقصات برگزار شده از سوی وزارت صنعت و معدن، نقش اساسی در رشد و پیشرفت این صنعت در کشور خواهند داشت و مسلما منجر به ایجاد یک حرکت سازنده در پیشبرد اهداف کلان اقتصادی در کشور خواهند شد.

نکات حقوقی ضروری برای خرید معدن

 

به لحاظ حقوقی، تنظیم قرارداد جهت خرید معدن، فروش، مشارکت و … یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در این زمینه مورد توجه معدنکاران و فعالان این حوزه قرار گیرد. به طور کلی ملک در دسته اموال غیرمنقول افراد قرار می‌گیرد و از این رو، از قواعد و قوانین حقوقی خاصی پیروی می‌کند. پر واضح است که همه اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش هر گونه ملک از جمله معدن می‌کنند، باید با نکات مهم و اولیه در این خصوص و همچنین نوع قراردادها آشنا باشند تا پس از انجام معامله به مشکلی برخورد نکنند. متاسفانه امروزه به دلیل عدم آشنایی بیشتر افراد با موضوعات حقوقی در خرید و فروش معدن، اختلافات زیادی بین طرفین در این خصوص پدید می آید. این اختلافات ممکن است به پرونده‌های زیادی در مراجع قضایی منجر شود. بنابراین آشنایی با روال قانونی و نکات حقوقی برای گام نهادن در این عرصه، ضروری می باشد.

مراحل قانونی شراکت، خرید و فروش معدن

 

با رعایت کامل نکات ضروری جهت خرید معدن می‌توان از بروز بسیاری از اختلافات حقوقی مرتبط و همچنین کلاهبرداری‌ها و جرایم سازمان‌ یافته جلوگیری نمود. در تنظیم متن قراردادهای همکاری فی مابین در حوزه معدن ، دو دسته از قوانین تاثیر گذار هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!