کندن زمین برای دستیابی به یک هدف خاص را حفاری (drilling) می­نامند، کاری که انسان سال­ها هم به­ صورت غریزی و هم به ­صورت برنامه ­ریزی شده و هدفمند انجام داده است تا به آنچه می­خواهد پیدا کند، دست یابد. البته حفاری یک کار حساب شده، پیچیده، سخت، هزینه ­بر و زمان ­بر است که در صورت انجام صحیح، نتایج و دستاوردهای بزرگی به­ همراه دارد. آدمی تاکنون بسیاری از اکتشافات خودش را مدیون این کار بوده، کاری که شما در این مقاله با انواع آن آشنا خواهید شد.

نهایت تخصص در حفاری معدن

انجام حفاری (drilling) در معدن نیازمند اقدامات خاصی است، زیرا برای نفوذ در سنگ و خرد کردن آن بایستی چال­های انفجاری را حفر کرد و مواد منفجره را در داخل آن‌ها قرار داد. منفجر کردن این چال­ها باعث خرد شدن سنگ­ ها می­شود و اینگونه می­شود که کار حفر معدن شکل اصلی را به خودش می­گیرد. محاسبات مهندسی برای انفجار و سایر مراحل در حفر معدن را می­توان از پیچیده­ ترین روش­ ها دانست که در نهایت، حفر معدن را ممکن می­سازد.
 
 

 

مهم و اساسی مانند حفاری اکتشافی

 

به عنوان مقدمه درباره حفاری اکتشافی باید گفت که حفاری در معادن فقط برای استخراج صورت نمیگیرد، بلکه پیش از استخراج یا به هنگام استخراج، برای اکتشاف نیز انجام می پذیرد. بنابراین، حفاری اکتشافی نیز نوع مهمی از حفاری است.
برای آشنایی بیشتر با حفاری اکتشافی باید گفت که این امکان وجو دارد که حفاری اکتشافی برای پی بردن به وجود کانی (mineral exploration) یا ماده معدنی یا به برای پی بردن به شرایط کیفی سنگ ها صورت گیرد. با توجه به بالا بودن هزینه های حفاری اکتشافی و بعضی از مشکلات فنی توصیه میشود که هر دو گروه متخصصانی که به دنبال کشف کانی یا در جستجوی کشف شرایط کیفی سنگ ها هستند، مطالعات خودشان را همزمان شروع کنند.

 

حفاری استخراجی؛ یک پیش شرط ضروری

 

جدا از بعضی استثناها، هنگام استخراج تمامی معادن نظیر استخراج سنگ های ساختمانی یا برداشت برخی از سنگ های سست، حفاری بخش مهمی از عملیات ضروری به حساب می آید و به این نوع از حفاری production drilling یا حفاری استخراجی گفته میشود.
البته حفاری استخراجی نیازمند یک نوع دیگر از حفاری به نام حفاری اکتشافی است که شما با این نوع نیز آشنا شده اید. نکته قابل تامل این است که حفاری استخراجی در هنگام استخراج برای گسترش سینه کار انجام می‌شود. در واقع، از این راه برای تعیین حدود ماده معدنی استفاده می‌شود. چال زنی برای انفجار نیز از طریق حفاری استخراجی انجام می‌شود. البته هزینه حفاری استخراجی در ایران بالاست.
علاوه بر حفاری استخراجی و حفاری اکتشافی، حفاری برای کارهای تکنیکی (technical drilling) مانند حفاری برای تزریق سیمان در داخل درزه ها، حفاری برای خارج کردن گازها از لایه زغال یا حفاری به منظور منجمد کردن آب در داخل طبقات نیز صورت می گیرد. بنابراین، عملیات حفاری در زمینه های مختلف مهندسی و علوم کاربرد وسیعی دارد. امروزه پیش از ۹۵ درصد حفاری ها به روش مکانیکی (mechanical drilling)، ماشین های ضربه ای (percussive drills)، چرخشی (rotarydrills) و ماشین های ضربه ای چرخشی انجام میگیرد.

 

لازم است که در انتهای این مطلب، قدری هم درباره دستگاه های حفاری اطلاعات کسب کنید. این دستگاه ها با توجه به هدفی که از حفاری مدنظر قرار دارد و همچنین تنوع در روش های حفاری، حدود ۹ مدل دستگاه حفاری برای حفاری چاه آب، نفت، مطالعات ژئوتکنیکی، حفر چاه های انفجاری و مطالعات اکتشافی استفاده می شود.
حفاری اکتشافی به روش RC، حفاری چند جهتی یا Directional Drilling Core، دستگاه‌های حفاری چند منظوره (Multipurpose Drill Rigs) و دستگاه‌های حفاری خاص (دستگاه حفاریل دریل واگن)، جدیدترین روش‌های مورد استفاده در حفاری اکتشافی را ارائه می دهند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!